Szkoła Języków Obcych PAM Agency
tel.: 691-984-190 691-984-180
Angielski Radzymin, ul. Szkolna 8A
Angielski Marki, ul. 11 listopada 38A

Wróć do listy

Halloween w szkole językowej Pam Agency

Jak co roku w końcu października, nauczyciele języka angielskiego zastanawiają się w jaki sposób przybliżyć tradycje halloween w szkole języków z nauką języka angielskiego dla dzieci w Radzyminie i w Markach. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż Halloween nie jest polską tradycją - sięga korzeniami do innej kultury i obyczajów. Jak zatem wyglądały obchody halloween w Szkole Języków Pam Agency? Była strrrrasznie fajna zabawa!

Przygotowujemy szkolne dekoracje na Halloween

Przed zbliżającą się lekcją angielskiego należało poczynić pewne przygotowania. W związku z tym nauczyciele przejrzeli swoje spiżarnie i przygotowali niezbędne składniki, które miały posłużyć do zrobienia rekwizytów oraz szkolnych dekoracji na Halloween. Zorganizowanie imprezy halloween wymagało nie tylko cukierków i słodyczy, lecz także bardziej ogrodowych plonów jesieni! Nie bez powodu mawia się, że Halloween to dzień dyni.

Halloween w naszej szkole

Wreszcie nadszedł dzień zabawy i zajęć. W wieczór Halloween nasza szkoła języków zmieniła wygląd. W półmroku rozświetlanym świecami tliły się uśmiechy pumpkin lanterns, a ich jasne, płomienne oczy ze zdziwieniem obserwowały gości, rodziców i dzieci przybyłych tego dnia na zabawę Halloween. Modele dyń przyniesione przez uczniów, emanowały ciepłem światła jasnych płomyków, które wydostawało się przez fantazyjnie wycięte kształty ostrych zębów, oczu, uszu i rozjaśniało klasę, tworząc zarazem tajemnicze i rozedrgane cienie na ścianach, suficie, podłodze i książkach. Amelka, Nina mogły zobaczyć swoje dynie w innym świetle.

Na stolikach pojawiły się przygotowane jesienne plony. Nauczyciel języka angielskiego Piotr cierpliwie je prezentował, wcześniej przygotowane nazwy poszczególnych owoców i warzyw w języku angielskim. Dzieci z ciekawością rozglądały się po klasie w poszukiwaniu ich odpowiedników i zapisywały skwapliwie słówka. Wszystko w odpowiedniej atmosferze. 

Halloweenowa nauka - nie tylko "cukierek albo psikus"!

Czym byłoby Halloween bez przebieranki z okazji Halloween? Wśród uczniów znajdowały się dzieci w przebraniach Halloweenowych (duchy, wiedźmy, czy stwory) lub te które po prostu przybyły na spotkanie posłuchać opowieści o dawnych zwyczajach Celtów, w tym o początkach Halloween, jakim było celtyckie święto Samhain.

Wszyscy słuchali z uwagą, zajadając się piernikowymi pazurami i bakaliowymi oczami przygotowanym przez rodziców. Tajemnicza atmosfera pozwalała przywołać na ten moment sposób w jaki starożytni Celtowie postrzegali zjawiska zachodzące w przyrodzie i skąd przywędrowało Halloween. O tych elementach historii angielskiej uczniowie czytali z kart pracy przygotowanych na angielski przez nauczyciela. A oprócz tego można było się sporo dowiedzieć o popularności halloween w kulturze amerykańskiej i tradycjach związanych z Halloween, oraz jak współcześnie wygląda obchodzenie Halloween w krajach anglojęzycznych.

Nie zabrakło też jednak nauki angielskiego, czyli prezentację ciekawych skojarzeń słownych. Dzieci łączyły ze sobą słówka: odstające uszy, zadarty nos, krzaczaste brwi, to jedne z wielu poznanych kolokacji, nie wspominając już o tworzeniu przepisów na smakowite sałatki i inne dania po angielsku. Czas studiowania przerywany był słodkimi przekąskami - strasznymi, lecz smakowitymi ciasteczkami, które przygotowała Wiktoria.

Zabawy na Halloween w szkole językowej Pam Agency

A potem przyszedł czas na zabawy halloweenowe. Po opowieściach dzieci radośnie wzięły udział w apple bobbing, czyli zabawie dla uczniów polegającej na łowieniu jabłek. Potem nastrój zmienił się w zaciętą rywalizację. Uczniowie wzięli udział w konkursie na najstraszniejsze przebranie na Halloween. Z kolei następnym punktem programu był konkurs na najstraszniejszą dynię. Jury wybrane na ten czas było pod wrażeniem kreatywności dzieci, a uczestnicy otrzymali nagrody które z pewnością osłodziły im deszczowy, sobotni wieczór. Teraz, gdy powracamy do sal lekcyjnych możemy jeszcze zobaczyć życzliwe uśmiechy dyń, które stojąc przed szkołą będą nam przypominać nastrój wieczoru Halloween w naszej szkole.

 

Halloween to nie tylko "cukierek albo psikus". Zabawy Halloweenowe mogą stać się inspiracją do ciekawych zajęć języka angielskiego. Tradycje Halloween w szkole języków obcych Pam Agency, przeprowadzane w wyjątkowej atmosferze tajemniczości i ciepła, w wesołym nastroju pozostaje ciekawym wydarzeniem edukacyjnym, na które z chęcią i przyjemnością przychodzą uczniowie. Zachęcamy wszystkich, żeby zapisali się do Szkoły Języków i wzięli udział w Halloween w szkole językowej Pam Agency.